Plaża Sobieszewo


Plaża Sobieszewo i Wyspa Sobieszewska

Szukasz kameralnych plaż z wielką, otwartą przestrzenią i znikomą ilością plażowiczów? Jeżeli tak, to wspaniale trafiłeś, ponieważ plaża na Wyspie Sobieszewskiej jest właśnie dla Ciebie. Irena Santor śpiewała „… Już nie ma dzikich plaż, na których zbierałam bursztyny…”. Na naszej plaży odnajdziesz jednak nie tylko spokój i ciszę, ale też piękne, skrzące się w słońcu bursztyny.

Plaża Sobieszewo
Plaża Sobieszewo

Zachodnia część plaży (Górki Wschodnie) tak w sezonie jak i poza nim jest prawie zawsze pusta. Zastanawiasz się dlaczego?  W pobliżu nie ma wielu domów ani hoteli, a dotarcie na plaży zajmuje około 25 minut pieszego spaceru przez sosnowy las. Nie jest to czas stracony, ponieważ jest to idealny czas by pobyć sam na sam z naturą i móc  podziwiać tutejszą florę i faunę w Rezerwacie Ptasi Raj.

Bezpieczeństwo podczas kąpieli

Największym zainteresowaniem turystów cieszą się naturalnie plaże, które są położone przy wjeździe na Wyspę. To właśnie tam powstały strzeżone kąpieliska. Jednak im dalej na wschód, tym mniej plażowiczów, i znowu cieszyć możemy się dziką przyrodą i przestrzenią. Płaskie, szerokie wybrzeże stanowi idealne warunki do plażowania z rodziną, dziećmi, czy też znajomymi. Każdy bez problemu odnajdzie więc miejsce, gdzie będzie mógł rozłożyć swój koc, rozbić swój parawan, jak również bez pośpiechu tworzyć niebywałe zamki z piasku. Wyspa Sobieszewska do użytku oddaje 11 kilometrów wyjątkowo przepięknego, piaszczystego brzegu.  Leżąc na plaży za plecami mamy więc malowniczy pas wydm oraz las, który skutecznie osłania od wiatru pochodzącego z lądu.

Wyspa posiada trzy kąpieliska, które są strzeżone. Pierwsze znajduje się w centrum Sobieszewa przy ulicy Falowej, drugie w Orlu przy ulicy Lazurowej, trzecie w Świbnie przy ulicy  Trałowej.  Od rana do wieczora nad Twoim bezpieczeństwem czuwa więc sztab wyspecjalizowanych ludzi. Dysponują oni niezbędnym zapleczem ratowniczym oraz medycznym. Ponadto działa telefon ratunkowy 601 100 100, który jest zawsze w gotowości i łączności, gdy będzie potrzeba pomoc. Także poza tymi miejscami można korzystać z uroków pozostałych niestrzeżonych plaż.

Kolejne wejścia na plażę są odpowiednio oznaczone oraz ponumerowane. Wiodą do nich kolejno drogi asfaltowe i leśne, a także ścieżki piesze i rowerowe. Pierwsze wejście znajduje się w Świbnie, natomiast ostatnie z numerem 19 znaleźć można na terenie Rezerwatu Ptasi Raj.

Plaże na Wyspie Sobieszewskiej należą do najszerszych i najładniejszych plaż w Gdańsku. Nie bez powodu otrzymały więc wyróżnienie Błękitnej Flagi. To wyróżnienie nadaje się w celu promowania ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w miejscowościach nadmorskich, w otoczeniu kąpielisk i przystani jachtowych (http://blekitnaflaga.org/)